
Блог учителя початкових класів
Мартинюк Олени Павлівни
Для дітей, батьків та вчителів

Щоб дитина була слухняною
Один із виявів батьківської любові – чіткі межі дозволеного. Дійсно, якщо дорослі не навчать малюка слідкувати за собою, не покажуть, як прийнято поводитись у суспільстві, не навчать його, як жити так, щоб не завдавати шкоди собі, оточенню і природі, то навряд чи можна говорити про те, що батьки по-справжньому люблять свою дитину.
У сучасному суспільстві дуже різне ставлення до цього питання. Педагоги, психологи і батьки сходяться, мабуть, тільки в одному: якщо ми, коли були маленькими, ще слухалися батьків, то нинішні діти у більшості не слухаються. Авторитет мами і тата практично не існує, а про бабусю та дідуся годі й казати.
Спробуємо розібратися: чи можна підтримувати дисципліну, зберігаючи при цьому любов і повагу до дитини? Що робити батькам, які хочуть, щоб діти їх слухалися?
10 основних правил
-
Не скасовуйте вимоги і розпорядження без крайньої потреби.
-
Прохання і розпорядження повинні бути сформульовані чітко.
-
Привчайте дітей відразу ж виконувати доручені завдання і слухатися з першого разу.
-
Батькам важливо взаємно підтримувати свій авторитет. Для цього у них повинна бути цілковита згода між собою. Один із батьків не може скасовувати розпорядження іншого, при дітях не можна сперечатися про потребу і характер розпоряджень. У присутності дітей у батьків узагалі не повинно бути різних думок, оскільки це руйнує авторитет обох.
-
Не залишайте без покарання непослух, посилюйте покарання під час повторного непослуху.
-
Не змінюйте вимог, дозволяючи сьогодні те, що було заборонено учора. То дозволяючи, то забороняючи, дорослі не тільки позбавляють дітей чітких орієнтирів, а й сприяють розвитку таких якостей, як хитрість, упертість і виверткість.
-
Не командуйте постійно дітьми і не давайте їм надто часто наказів (інакше ваш будинок буде схожий на казарму).
-
Давайте дитині посильні завдання, не вимагаючи виконання надто складного для неї доручення і водночас не доручаючи завдань, упоратись з якими їй буде дуже легко. Якщо завдання і доручення дорослих виявляються надто легкими, то дитина поступово привчається уникати всього, що вимагає старань і праці.
-
Не дозволяйте дітям фамільярного до себе ставлення. Любов, ласка, ніжність повинні поєднуватись з вимогами цілковитої до себе поваги і шанування. Маленьким дітям не можна дозволяти смикати вас за волосся або за вуха, бити навіть у жарт.
-
А тепер, мабуть, найважче. Самим давати приклад слухняності – наприклад, дружини чоловікові і навпаки.
Чим раніше батьки починають правильно виховувати у дітях слухняність, тим легше їм буде у подальшому. Якщо вони вирішать зайнятися цим питанням, коли дитина вже досягла шкільного віку, то буде пізно. Хоча, як кажуть, краще пізно…